Symposium se konalo v pondělí 29.11. 2004 v přednáškovém sále Národního muzea v Praze. Jednalo se o celodenní akci, oficiální začátek symposia byl v 9:30 a zakončení v 18:00 (včetně 2 přestávek - 1 dopoledne, 1 odpoledne a pauzy na oběd), poté následovala neformální diskuse mezi účastníky a přednášejícími a pro všechny bylo připraveno občerstvení. Účastníci symposia mohli přicházet během celého dne dle jejich vlastního výběru a zájmu o jednotlivé bloky a oblasti, nicméně většina účastníků se zúčastnila celodenního programu symposia. Celkový počet účastněných byl mezi 70 - 90. Během symposia vystoupilo se svým příspěvkem celkem 19 přednášejících včetně zahraniční účasti (Slovensko).
Symposium bylo určeno jak pro odborníky z divadelní oblasti, tak pro veřejnost se zájmem o dílo a osobnost Františka Tröstera. Mezi zúčastněnými byly zastoupeny "starší generace" lidí - pamětníků, kteří znali prof. Tröstera, zároveň však také "mladší generace" - především studenti z uměleckých škol (SŠ, VŠ) se svými profesory.
Symposium uvedli zástupci institucí podílejících se na organizování akce (PhDr. Ondřej Černý za Divadelní ústav, PhDr. Věra Přenosilová za NM a Ing.Arch. Martin Tröster za Společnost Františka Tröstera). Následovaly příspěvky uvedené v programu.
Podrobný program s přednášejícími a jmény příspěvků je zde >> (PDF).
Konkrétní příspěvky přednášejících >>
Program byl tematicky rozdělen na 2 hlavní části:
- "Dílo a osobnost Františka Tröstera"- dopolední blok
- "Vzpomínky na Františka Tröstera" - odpolední blok
První část dopoledního bloku s názvem "Dílo a osobnost Františka Tröstera" byla spíše teoreticky zaměřena a mapovala důležité etapy života Františka Tröstera v předválečné době a během II. světové války. Ve druhé části dopoledního programu jsme se zabývali dokumentací díla umělce a dalším oblastem jeho činnosti. Přednášející využívali při prezentacích možnosti promítání diapozitivů a obrázků z CD-Romu, příspěvky tak byly velice zajímavé a mnohem přístupnější pro účastníky symposia. Zároveň obrazová dokumentace některých příspěvků obohatila účastníky o nové dosud ne zcela známé oblasti Trösterovy tvorby (např. architektonická činnost, výstavnictví...).
Po polední pauze byl promítnut nový dokument České televize s názvem "Změnit gravitaci - portrét Františka Tröstera" v režii Aleše Kisila. Dokument tematicky doplnil stávající program symposia o nová fakta a pohledy různých osobností české kultury na osobnost a dílo umělce. Cenným přínosem byl také fakt, že dokument obsahoval autentické vzpomínky prof. Františka Tröstera jak z oblasti kulturní a divadelní, tak i z oblasti politického dění doby, ve které Tröster žil a tvořil.
Odpolední blok "Vzpomínky na Františka Tröstera" byl věnován především osobním vzpomínkám žáků a spolupracovníků Františka Tröstera. Vzpomínky se týkaly především pedagogické činnosti prof. Tröstera na katedře scénografie pražské DAMU, kterou vedl od roku 1946 až do své smrti v roce 1968 a vychoval celou řadu dnes významných jevištních výtvarníků. Tento blok byl zakončen diskusí - reakcemi na přednesené příspěvky a doplňujícími reakcemi účastníků.
Po oficiálním zakončení symposia účastníci měli prostor pro neformální diskusi v předsálí s možností studeného občerstvení.